середа, 29 березня 2017 р.

Тема. Світ доброти й фантазії

Мета. Пробуджувати в учнів інтерес до читання книжок, підтримувати бажання бути активними і свідомими читачами, виховувати любов до книги як джерела знань, формувати інтерес до читання. Розвивати мовну спостережливість і звязне мовлення Виховувати любов, шану, бережливе ставлення до книжок.
Обладнання. Мультимедійна презентація, ілюстрації до казок.
Хід заняття:
І. Організація класу.
ІІ. Вступне слово вчителя.
Людина зявляється на світ маленькою і безпомічною. Як навчити її робити перші кроки, як виховати здоровою і розумною, чесною, кмітливою, працьовитою і доброю?
Це і ніжна, щира, заспокійлива мамина пісня над колискою немовляти і приваблива саморобна іграшка, подарована батьком, це бабусина чарівна казка й дідусева бувальщина, це праця, любов і повага до отчого дому, неозорих степів, зелених лісів, до широких ланів – то великі і красиві землі України.
Сьогодні ми з вами потрапимо у світ доброти та фантазії. Тож візьміть з собою посмішку, кмітливість та знання.
ІІІ. Проведення заняття.
Приймають   участь   дві   команди,    учні    сидять   за «круглими» столами.
1.      Придумайте   назву   команді,   девіз.   Оберіть  командира
2.      "Продовжи прислів'я чи приказку"
-    У характері нашого народу доброта й чуйність, співпереживання і милосердя, уміння розділити чужий біль, вчасно підтримати у важку хвилину, розрадити у горі й біді.
          З давніх-давен гарні стосунки між людьми, взаємопідтримка, були основними у житті. І про це говорить народна мудрість

                     "Вів живи -..." (вік учись)
"Наука в ліс не веде, а ..." (з лісу виводить)
"Грамотний читає і рядки, ..." (і між рядками)
"Хто багато читає,..." (той багато знає)
"Золото добувають із землі, ..." (а знання із книг)
"Не на користь книжку читать, ..." (коли лише вершки хапать)
3.      Ерудит-лото "Сторінками улюблених казок"
      -  З давніх-давен народ у своїх казках піднімав питання, що таке добро і що таке зло, що є красивим, а що, навпаки - бридким.    
      -  Які казки ви знаєте, де добро перемагає зло? («Кирило Кожум'яка», «Котигорошко», «Івасик - Телесик», «Кривенька качечка», «Снігова Королева», «Попелюшка», «Кіт у чоботях», «Вовк і семеро козенят»...)
1)  Хто з"їв Колобка? (Коза-дереза, пан Котський, Лисичка)
2)                Хто  п"ятим  вліз  в рукавичку?  (Кабан-іклан, Вовчик-братик, Ведмідь-набрід)
3)                Чим   пригощала   Лисичка   Журавля   в   казці "Лисичка   та   Журавель"?   (кашею,   борщем, курочкою)
4)                На якому дереві ховався Телесик від відьми в казці "Телесик"? (на дубі, на вербі, на яворі)
5)                Скільки   разів   Круть    і   Верть   відмовилися допомагати півнику в казці "Колосок"? (5, 6, 2рази)
6)                Де росли бублики в казці "Язиката Хвеська"? (на вербі, на терні, на груші)
7)                Скільки братів було у Котигорошка? (1, 3, 6)
10)                     3  чого  дід  зробив  Телесику  веселечко?  (з золота, зі срібла, з дуба)
11)                     Що   подарувала   мудра   дівчинка      панові? (горобця, санчата, зайця)
12)                     Навіщо    Кирило    Кожумяка    обмотувався коноплями    і    обсмолювався    смолою?    (щоб сподобатись змієві,  щоб налякати змія,  щоб змій не вкусив)
4.    "Маленькі поети".


Діти звісно вчаться в ... (школі)
А комбайн працює в ... (полі)
Ми лікуємось в ... (лікарні)
А стрижемось в ... (перукарні)
Ліки беремо в ...(аптеці)
А книжки в ... ( бібліотеці)


5.               "Хвилинка сміху"
***
-           Хіба   так   читають   книжки,   синку?   Ти   ж пропускаєш по кілька сторінок.
-           А це книжка про шпигунів. Я хочу їх скоріше зловити!
                                    ***
-         Чому не був в школі? - питає вчитель Васька.
-         Бо вичитав приповідку:  "Всюди добре, а вдома найліпше!"
6.       "Вікторина"
-           Як   називають   дітей,   які   люблять   книги?          (Книголюби)
-           Як називають безвольну людину, що не має своєї думки, а повторює за іншими. (Папуга)
-           Як      називають     забудькуватих     читачів?        (Боржники)
-           Де починається життя книги?                                     (В лісі)
-           Горда, сильна, дуже впевнена у собі людина.           (Орел)
-           З    чого    починається    життя    книги?             (З обкладинки)
-           Як називається переписана книга від руки?      (Рукопис)
-            Як називають брехливу людину, що любить багато говорити. (Сорока)
-           Як називаються книги, які знають про все?     (Енциклопедії)
              Як називають нелюдиму людину, що живе сама по собі.      (Сова)

7.       "Музична пауза"

8. «З якої казки ілюстрації»
Демонстрація ілюстрацій, почергово кожній команді.
9. «Хто швидше» конкурс на кращого читця скоромовки.

10. Вправа «Сонце доброти».
- Давайте засвітимо «Сонце доброти». Для цього на промінцях напишіть риси, які притаманні добрій людині. (Діти пишуть на сонячних промінцях).

 Доброта
 Благородство
Великодушність
Делікатність
Співчуття
Совість
Чуйність
Чесність
Порядність
Тактовність
   - Тож візьмемо із собою усі ці риси характеру, щоб вони допомагали нам у житті.
ІV. Підведення підсумків заняття. Визначення переможців.


МОВНИЙ    КВК

(Склад команд — по 7 учас­ників. Час проведення — Тиждень початкової  школи).

Ведуча. Добрий день, любі друзі! Сьогодні у нас незвичайна гра. А незви­чайна вона тим, що зустрілися у цьому залі дві хороші, розумні, згур­товані команди других класів. Вітайте їх!(Під музику заходять учасники)
Перш ніж розпочати конкурс, потрібно приві­татися. Отже, прошу ко­манди приготуватися до привітання.

Привітання команд.
КОНКУРСИ
1.«Заморочка» — для всієї команди.
Командам даються картки із буквами (з, а, к, я, п, ь, у, в, і).
Завдання. Розставити букви у алфавітному порядку.Яка команда впорається з завданням швидше, та отри­мує 1 бал.
Відповіді:  а, в, з, і, к, п, у, ь, я.

2.      «Переставлянки» — 4 учасникам.
Дітям даються картки, на яких надруковані слова: сон­це, за, хмари, заходить.
Завдання. Стати з картками у такому порядку, щоб з даних слів утворилося речення.  Яка команда впорається із завданням швидше, та отри­мує 1 бал.
Відповідь. Сонце заходить за хмари.

3.      «Двосклад» — 1 учаснику.
Учасникам даються аркуші з зошита, де написане ре­чення
(Гриб зацікавлено зиркнув праворуч, потім ліворуч і побачив гарну галявину).
Завдання. Підкреслити двоскладові слова у реченні. Хто швидше, той переміг.
Відповідь. Гриб зацікавлено зиркнув праворуч, потім ліво­руч і побачив гарну галявину.

4.      «Конкурс капітанів».
Завдання. По черзі на кожен крок говорити ввічливі слова. Який капітан назве більше ввічливих слів, та команда перемогла у даному конкурсі.

5.      «Конкурс уболівальників» (проводиться одночасно із «Конкурсом капітанів»).
Завдання. Записати слова з тексту, які починаються літерою «т». Уболівальники якої команди впораються швидше, тій зараховується 1 бал.

6. «Словничок» — 1 учаснику.
Дітям даються картки із завданням.
1. ...ртем
( а, А )              3. ...олошка ( в, В )                4.  ...руша ( Г, г )
 
   ...рена                             ...ікторія                                  ...аля

      ...ир         ( Ж, ж )           ...ик   ( Б, б )                … митрик  ( Д, д )
      ...итомир                         ...огдан                        … оміно

Завдання. Поставити потрібну букву (велику або малу).
Член якої команди виконає завдання першим, та команда от­римує 1 бал.
Відповідь. Артем, арена, бик, Богдан, волошка, Вікторія, Галя, груша, Дмитрик, дно, жир, Жи­томир.

7. «Світлофор» — 3 учням (а), 1 учневі (б).
а) Учасникам роздаються таб­лички із цифрами: 1, 2, 3.
Ведуча показує картинки із зоб­раженням тварин, рослин, пред­метів, назви яких складаються із одного, двох, трьох складів.
Завдання. Усно поділити дані слова на склади і, піднявши таб­личку з відповідною цифрою, показати їхню кількість.
У якій команд  було менше помилок, та команда пере­могла. За перемогу — 2 бали.

б) Завдання. За 1 хвилину по пам'яті записати назви тварин, які були показані у частині а. У кого тварин буде більше, та команда отримує 1 бал.

8.      «Вибіркове списування» — 1 учаснику.
Дітям даються окремі речення, словосполучення, слова
(Наступила пізня осінь. Пізня наступила. Подув різкий хо­лодний вітер. Подув. Ночі стали. Ночі стали довшими).
Завдання. Прочитати. Виписати речення, щоб утворив­ся текст.
Хто швидше, той отримає 1 бал.
Відповідь. Наступила пізня осінь. Подув різкий холодний вітер. Ночі стали довшими.

9.      «Зв'язочка» — 1 учаснику.
Учасникам даються картки із реченнями. Картка:
О Я торкнув її ногою.
О Я йшов лісом і збирав кольорові листочки.
О Біля мене заворушилася листяна кулька.
О Він збирає осінні листочки на зимову постіль.
О Та це ж їжачок!
Завдання. Вказати у кружечку порядок розташування речень, шоб утворилася зв'язна розповідь. Відповідь, 3, І, 2, 5, 4.

10.    «Змійка» — для усієї команди (проводиться як еста­фета).
На столи кладеться по 1 картинці.
Завдання. Учасники підбігають до столу, виконують завдання і передають естафету наступному члену коман­ди.
1-й — Записує слово, яке зображене на картинці.
2-й — Визначає кількість букв у слові.
3-й — Визначає кількість звуків у слові.
4-й — Ділить слово на склади.
5-й — Ділить слово всіма способами для переносу.
6-й — Записує кількість складів.
7-й (капітан) — Складає з даним словом речення.

Ведуча. Ось і підійшла до кінця наша зустріч. Ви всі гарно і достойно змагалися. Я сподіваюся, що це не ос­тання ваша гра!

 (Підведення підсумків. Нагородження. Привітання ко­манд). 
Тема. Роль харчування для здоров’я. Адекватне якісне харчу­вання
Мета: дати учням поняття про групи їжі; ознайомити із прави­лами адекватного якісного харчування;
            розвивати у дітей інтерес до вітамінних продуктів та прагнення дбайливо ставитися до влас­ного
            здоров’я
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Доброго ранку! Доброго дня!
Хай плещуть долоньки і сяють усмішки.
Доброго ранку! Доброго дня! –
Бажаєте ви, бажаю вам я!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.
— Як ви вважаєте, для чого людина щодня вживає їжу?
(Їжа постачає до організму людини поживні речовини, які допомагають йому рости й розвиватися.)
— Сьогодні на уроці узнаємо, яку роль відіграє харчування для здоров’я, а також дізнаємося про адекватне якісне харчу­вання.
ІІІ. Робота над матеріалом теми.
1. Робота за підручником (С. 28)
—  Існують чотири групи їжі, яку ми вживаємо:
хлібо­булочні вироби і крупи;
овочі і фрукти;
молоко і молочні продукти;
м’ясо, риба, бобові продукти, яйця.
— Розгляньте малюнки. Назвіть продукти, що належать до різних груп їжі.
— Розкажіть, яка їжа вам найбільше смакує.
Висновок: їжа повинна бути різноманітною.
2. Релаксаційна пауза
— Сядьте зручніше, заплющте очі. Я хочу запросити вас у мандрівку на хмаринці. (Звучить музика.)
— Уявіть, що ви стрибнули на білу пухнасту хмаринку, схожу на м’яку гору із подушок. Відчуйте, як ваші ноги, спина зручно роз­ташувались на цій великій подушці. Мандрівка починається. Наша хмаринка повільно піднімається у синє небо, повільно пливе у високості. Відчуваєте, як вітерець обвіває обличчя? Тут, високо в небі, все спокійно і тихо. Перед нами безкрає небо, а внизу – земля, багата річками, лісами, нивами, садами. А он там ви бачите матусю, що готує ваші улюблені наїдки. Тут хмарка починає спускатися вниз. Мандрівка скінчилася, малята. Розплющуємо очі. 
— Як ви розумієте вислів «добра страва»? (Смачна, корисна)
— Добра — це значить така, що допомагає людині бути здоровою, сильною, ро­зумною. Добра означає також смачну, корисну стра­ву.
— А чи завжди смачна їжа є корисною? Це ми зараз з’ясуємо.
3. Робота на картках
«Так чи ні»











— Які продукти зображено? (Пшоно, фрукти, горіхи, кока-кола, морозиво, молоко, мед, чіпси, йогурт, сіль)
— Які з них корисні, а які — ні? Зафарбуйте відповідь «ні» чер­воним, а «так» — зеленим кольором.
— Отже, що краще для здоров’я: з’їсти тістечка й цу­керки, чи полуниці, сливи й виноград? Чому? (Бо фрукти багаті вітамінами.)
— Слово вітаміни походить від латинського слова «віта» — життя. Назва ця не випадкова. Якщо в організмі не вистачає вітамінів, людина хворіє.
Висновок: щоб добре рости та не хворіти, слід вживати багату на вітаміни їжу. Це овочі, фрукти, молочні продукти.
Фізкультхвилинка
Федір фрукти полюбляє,
Вітаміни споживає.
Федір добре знає: фрукти —
Вітамінні продукти.
(Учні 3–4 рази повторюють вірш, змінюючи ім’я героя на влас­не, а в кінці замість імені вживають слова «Всі ми...».)

4. Робота з підручником (С. 29)
1) Відгадування загадок.
• Народився із землі,
Зарум’янивсь на вогні
І з’явився на столі
До борщу тобі й мені. (Хліб)
• Сидить дівка у коморі,
А коса її — надворі. (Морква)
— Які ще загадки про продукти харчування ви знаєте? (відповіді дітей)
2) Правила харчування.
• Їж через кожні три–чотири години в один і той самий час.
• Вживай теплі страви.
• Добре пережовуй їжу.
• Не розмовляй під час вживання їжі.
• Вечеряй не пізніше як за півтори–дві години до сну.
— Розгляньте малюнки. Назвіть зображені на них продукти. По­міркуйте, яка їжа корисніша для здоров’я. Чому?
Висновок: щоб бути здоровим, недостатньо лише знати правила, їх потрібно виконувати самому й переконувати інших у необхідності вживання корисних продуктів.
5. Тест «Так чи ні»
  • Ти повинен вживати корисну та свіжу їжу, яка зберігає твоє здоров’я.
  • Тобі корисно їсти лише макарони.
  • Ти повинен вживати більше овочів та фруктів, тому що в них багато вітамінів.
  • Тобі корисно їсти смажену м’ясну їжу.
—  Назвіть корисні продукти. Яка їжа, зображена на них, найбільше вам смакує?
Висновок: вживайте різноманітну їжу, щоб збагатити свій ор­ганізм вітамінами та корисними речовинами, необхідними для нор­мального росту і розвитку.
6. Робота за підручником (С. 30)
— Розгляньте малюнок.
— Що роблять діти?
— Поміркуйте, хто правильно поводиться за сто­лом, а хто — ні.
— Як ви поводитеся за столом удома і в гостях?
—  Не можна їсти на ходу. Їсти треба тільки за столом.
Правила поведінки за столом
• Не пустуй за столом.
• Не можна розмовляти з наповненим ротом.
• Не тягнися за їжею через увесь стіл.
• Не розхитуйся на стільці.
• Не їж зі спільних тарілок та не пий зі спільних пляшок.
• Їсти потрібно красиво, культурно.
Висновок: за столом слід поводитися чемно.
7. Робота з прислів’ям
— Як ви розумієте зміст прислів’я?
Хворому і мед гіркий.
IV. Підсумок уроку


— Чим є для людини їжа?
— Чому треба вживати різноманітну їжу?
— Чому шкідливо вживати багато солодощів?
— Для чого людині потрібні вітаміни?
— Яка їжа багата на вітаміни?
— Які правила харчування ви запам’ятали?
— Чи достатньо знати правила, щоб рости здоровим?
— Як треба поводитися за столом?
— Як ви поводитеся за столом удома і в гостях