неділя, 2 листопада 2014 р.


Тема. Урок –КВК  «Українські народні казки»

Мета: Узагальнити знання учнів про казку як художній твір, у якому вигадка і фантазія служать засобом вираження суджень народу про життя; створити атмосферу радості, насолоди від творчості; розвивати читацький інтерес до казок; виховувати прагнення до добра та справедливості, товариські почуття.

Обладнання. Емблеми команд, пазли (розрізані ілюстрації до казок), торбинка з предметами, призи.
Хід уроку

І. Організація класу.

- Діти, сьогодні ми проведемо урок – КВК. Для цього ви поділилися на дві команди. Члени обох команд повинні виконати поставлені перед ними завдання . Відповіді буде оцінювати журі . Кожна правильна відповідь оцінюється одним балом . У якої команди буде більше балів – та команда переможе у грі.

ІІ. Привітання команд.    
                                        
Сьогодні ми не будемо навчатись,
а будемо лише змагатись.
Ми всі урок перетворимо на свято,
і, мабуть, слід вже починати.

Сьогодні змагатимуться 2 команди: «Читайлики» і «Всезнайки».

У змаганні той перемагає , 
хто щирих,вірних друзів має.             
Тож свято дружбу бережи.                  
Хай сьогодні в цьому класі       
лунає радість,сміх.                               
І щоб команди наші   
потішили нас всіх. 

          «Читайлики»                                                      «Всезнайки»
Ми команда дуже сильна,                            Ми команда ще сильніша ,
Знаєм все про книги ми,                               Книга для нас найсвятіша.
Перемогу в боротьбі                                     Проти вас ми будем грати ,
Завоюєм лиш собі.                                        Постарайтесь обіграти.
Наш девіз:                                                      Наш девіз:
Хто книгу шанує свою,                                 Чим важче завдання,
Хай той переможе в бою!                             Тим дорожча перемога .


Вчитель . Ви прийшли сюди сьогодні, щоб вести запеклий бій.
                Тільки ні, не кулаками , а у веселій, дружній грі.

ІІІ. Конкурси.

а) Розминка. «Мешканці казок» (Кожній команді по однаковій кількості загадок )

Сидить півник на печі,
їсть смачненькі калачі.
Тут лисичка прибігає,
мерщій півника хапає.
Біжить котик рятувати,
 в лисиці півника забрати.
(«Котик і Півник.»)

Вигнав дід козу із хати , та й пішла вона блукати.
В зайця хатку відібрала. Всі козу ту виганяли.
Рак козуню ущипнув, зайцю хатку ущипнув.(«Коза- дереза.»)

Знайшов півник колосок, змолов борошна мішок.
Спік негайно у печі пиріжки та калачі.
Мишенят не пригощав, бо жоден з них не помогав.(«Колосок.»)

Що втекло від баби з дідом, не сиділо на вікні.
А зустрілось з зайченятком й ну співать йому пісні? («Колобок.»)


б)Чарівний кошик. « З якої казки уривок?»

Білочка принесла кошик з гостинцями. У ньому яблука, груші, гриби.Та це не прості гостинці : на них записані уривки з казок. Ваше завдання- відгадати, з якої казки уривок. (Капітани по черзі беруть гостинці.)

«…Узяв дід ріпку за чуб,баба діда за сорочку, внучка бабу за спідницю, промучились весь день…»( «Ріпка»)

«…Котику-братику, несе мене лиска по каменю - мосту, на своєму хвосту…
«Про Котика і Півника»

«…Ото Івасик, як підріс трішки, став просити батька…»(Івасик-Телесик)

«…- Ой ви, діточки, козеняточка!...»(«Вовк і семеро козенят.»)

в) «Хто швидше?»

Кожній команді дається розрізана на 6 частин ілюстрація. Потрібно скласти картинку і назвати , до якої казки ця ілюстрація.

г) Хвилинка відпочинку.

Заспівайте українську народну пісню (на вибір ) командою.

д) Домашнє завдання.
«Ти – мені, а я –т обі.»
Показ підготовлених вдома реклам українських народних казок.

е) Ми – актори .
Знову завдання із чарівного кошика. Виберіть собі уривок з казки, який ви будете інсценувати, не називаючи казки. Інша команда має відгадати назву казки.

є) Конкурс капітанів.

Для 1 команди: 
Скільки звірів помістилося в рукавичці, яку загубив дід?
(7-мишка , жабка, зайчик, лисичка, вовчик,кабан,ведмідь.)

Для 2 команди:  Скільки героїв витягають ріпку?
( 6-дід , баба, внучка, собачка, котик, мишка.)

ж) «Впізнай, з якої казки.»

В торбинці є загублені речі від казок.
Вчитель показує предмет,а команди по черзі відгадують, з якої казки ці предмети.

Глечик з вузькою шийкою(«Лисичка і Журавель.»)      Борошно («Колобок.»)
Качка («Кривенька качечка.»)                                          Колосок («Колосок.»)
Яйце («Казка про курочку Рябу.»)                                    Рукавичка («Рукавичка.»)
Солома («Солом’яний Бичок.»)                                              Стріла («Царівна-жаба.»)
Пшениця («Котик і Півник.»)                                          Горох («Котигорошко.»)

з ) Музичний конкурс.

- Для команди «Читай лики» заспівати пісеньку Колобка.

                  « Я по засіку метений ,
                  я із борошна зліплений,
                 Я й на яйцях спечений,
                 я від баби втік,
                 я від діда втік,
                 той від тебе втечу.»

- Для команди «Всезнайки» заспівати пісню Кози –Дерези.

Я Коза –Дереза, за три копи куплена,
Під боки луплена, тупу-тупу ногами,
Сколю тебе рогами, ніженьками затопчу,
Хвостиком замету, тут тобі й смерть!

е ) «Впізнай героя»
-              На наш урок ми запросили дуже багато гостей, але, на жаль, вони не змогли приїхати до нас і лише надіслали телеграми. Щоправда, на телеграмах немає підписів.Я зачитаю вам їх, а ви повинні здогадатись, від кого вони.
( Для кожної команди-по однаковій кількості телеграмм )

« Дуже засмучена, мишка випадково розбила яєчко,прийти не зможу. («Курочка Ряба.»)

« З'їв семеро козенят, болить живіт.(Вовк.)

«Дорогі гості ,допомагайте, павука-злодія зарубайте!» ( Муха- цокотуха» )

 «Приїхати не зможу,бо тато не зробив мені човник і весельце.»(Івасик – Телесик.)

«Дуже хотілося б потрапити до вас, але соромно своєї гидкої зовнішності.»(Гидке каченя.)

«Терміново викликали лікувати звірів в Африку.Не встигну повернутися.»(Лікар Айболить.)

«Ніяк не витягнемо ріпку,тому прибути не зможемо.» (Дід)

«Ішов до школи і продав свій буквар. Буду його шукати.»(Буратіно)
є) Підберіть автору казку.
Кожній команді дається набір карток. Потрібно швидко та правильно розкласти картки: навпроти автора – написану ним казку.

І.Я. Франко -« Фарбований Лис»
Українська народна казка «Колосок»
Брати Грім «Золотий гусак»
Г.Х.Андерсен «Дюймовочка»

4. Підбиття підсумків.
Журі визначають переможців. Нагородження всіх дітей солодкими призами від батьків.

- А я хочу, щоб ніколи не лишав вас світ казковий.
Навіть, коли ви станете дорослими людьми.
Щоб з вами радо зустрічались і  завжди щиро усміхались.